Jste milovníkem umění? S námi máte jedinečnou příležitost prozkoumat skrytá tajemství umělců, náplň a symboliku jejich děl i vývoj umění od prvopočátků až do dnešních dnů!
"Děkuji Vám za úžasný zájezd do Drážďan! Moc jsme si ho s manželem užili." Marcela
"...i když modernímu umění nerozumím, po prohlídce výstavy s Vaší průvodkyní Eliškou jsem pochopil důležité souvislosti a lépe se orientuji. Děkuji Vám!" Marek
Zveme Vás na poznávací zájezd za uměním do jarních Drážďan. Prohlédneme si společně významné světové galerie Albertinum a Zwinger. Bude i čas na procházku rozkvetlým městem a prohlídku architektonických skvostů Drážďan. To vše s komentářem naší sympatické průvodkyně.
Vídeň nabízí nezapomenutelnou atmosféru. My si ji na našem poznávacím zájezdu navíc zpříjemníme návštěvou zajímavých výstav!
Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na zájezd do Mnichova, bavorského velkoměsta, kde se především v „Muzejní čtvrti“ nachází na 50 muzeí a je tak opravdu z čeho vybírat!
Na podzim roku 2017 připravuje vídeňská galerie Albertina ve spolupráci s Ashmolean Museem v Oxfordu, které se může pyšnit vůbec největší sbírkou kreseb Raffaela Santiho, ucelenou výstavu Raffaelových prací na papíře. Z celkem 140 kreseb ve vlastnictví obou institucí budou vybrány ty nejdůležitější a současně nebude chybět ani několik Raffaelových maleb z vlastnictví Albertiny.
"Jsme nadšeni zájezdem do kunsthistorického muzea ve Vídni. Tolik významných malířů a uměleckých děl a tak blízko! Člověk nemusí jezdit do Louvru :) Příště s Vámi pojedeme zase." Romča a Zdeněk
Zveme Vás na zájezd do Vídně!

Kurz neviditelné ženy středověku

Srdečně Vás zveme na tři tematické přednášky, skrze které Vám představíme barvitý svět žen v období středověku.

O ženách ve středovku se dochovalo poměrně málo dobových pramenů. Navíc se z těchto pramenů dozvídáme většinou jen o ženách vyššího postavení. Přesto se pokusíme o vytvoření co nejvíce uceleného pohledu na ženy ve středověku, a to i díky výtvarnému umění.

K pochopení postavení ženy ve středověké společnosti je zapotřebí si připomenout dvě významné ženy Bible. První z nich je první mezi všemi ženami - Eva. Eva byla v pojetí mnoha teologů ta, která podlehla ďáblovi a byla pokušitelkou. Její negativní výklad ovlivnil i její zobrazování. Podíváme se konkrétní příklady zobrazení Evy, např. na reliéfech katedrály sv. Lazara ve francouzském Autun, kde románský sochař Gislebertus z Autun pomocí zvláštních detailů reflektoval tehdy aktuální interpretaci Evy jako hříšnice. Takovým jejím atributem byly například její dlouhé svůdné vlasy.

Další biblická žena, jejíž uctívání se koncem dvanáctého století značně rozšířilo, byla Panna Marie. Teologové ji říkali Nová Eva. Díky ní se postavení ženy postupně začalo proměňovat. V této souvislosti si představíme krásné madony, které se nám ze středověku v nemalém počtu dochovaly. Poukážeme na různé podoby zobrazování Panny Marie. Nezapomeneme ani na některé zvláštnosti, jakými byly černé madony, vzniklé na základě biblické Písně Písní 1,5: Černá jsem, a přece půvabná.“

Po představení dvou nejvýznamnějších ženských postav se podíváme na konkrétní ženy středověku. Zastavíme se u svatých princezen, stejně jako u žen, které byly silné vládkyně, manželky, matky, zakladatelky, objednavatelky umění i múzy. Na uměleckých dílech představíme jejich stopy a možné vazby mezi jednotlivými zeměmi. Ženy urozeného původu byly totiž často provdané do jiných zemí, a tak se jejich prostřednictvím šířily umělecké vlivy po tehdejší Evropě. Podíváme se na dvory, kde trubadúři pěstovali často nenaplněnou lásku k ženám. Představíme první milostný příběh středověku o Heloise a filozofu Petru Abelardovi. Společně odhalíme prostředí ženských klášterů, kde budoucí vládkyně často trávily své dětství. Nahlédneme do světa vdov, které ve středověké společnosti měly specifické postavení a často své životy dovršovaly v klášterech. A nakonec se zastavíme u čarodějnic, které byly ve středověku velkým tématem.

Budeme sledovat také tehdejší módní tendence, otevřeme téma tehdejší hygieny a užívání kosmetických přípravků zkrášlujících ženu v období, o kterém se často mluví jako o době temna.

Účastníci tematických přednášek budou schopni si vytvořit bližší představu o světě středověké ženy nejen z pohledu společenského, ale i uměleckého a estetického.

Doporučuje se absolvovat všechny tři přednášky, přestože budou koncipovány tak, že každá z nich bude vytvářet ucelený vhled ze života středověkých žen. 

Lektor kurzu:

 • Kurz vede Kornélia Kolářová Takácsová

Kdy?

 • Každé úterý od 4.6.2019 do 18.6.2019, od 17:00-20:00

Kde?

 • Kurz se koná v ateliéru na adrese Politických vězňů 911/8, Praha 1 - 5 patro. místnost 602.
  Mapa zde 

Cena?

 • Cena jedné přednášky při platbě na místě je 450,- Kč
 • Cena při zaplacení celého běhu = 3 přednášek je 1200,- Kč. (jedna lekce tak vychází na 400.- Kč)
 •  

Jak se na kurz přihlásit?

 • Přihlašujte se prosím vyplněním formuláře Závazná přihláška na kurz. Je to pro nás ta nejpraktičtější cesta. Formulář najdete dole pod tímto článkem (pod fotogalerií).
 • Přihlašovat se můžete také emailem info@cestyzaumenim.cz či telefonicky na +420 606 136 297.
 • Po potvrzení Vaší přihlášky nám zašlete kurzovné na účet 2108693581/2700.
 • Jako variabilní symbol platby uveďte v.s. kurzu 22222.
 • Do zprávy pro příjemce napište celé jméno účastníka kurzu.
 • Doklad o platbě Vám zašleme na Váš email.
   

Těšíme se na Vás!

​​Závazná přihláška na kurz

Vyplněním a odesláním přihlášky vyslovuje klient souhlas se Všeobecnými podmínkami cestovní agentury Cesty za uměním s r.o. a Souhlas se zpracováním osobních údajů

Kurz dějin umění   - Kurz je vhodný jednak pro ty, kteří se o historii umění chtějí dozvědět něco více a získat všeobecný přehled, stejně jako pro zájemce o studium dějin umění, estetiky, či výtvarného umění na vysoké škole. III. běh kurzu od 8.1.2020 Více informací zde.

Zveme Vás na  Kurz dějin umění pro pokročilé. Během, kterého budete mít možnost se dozvědět mimo jiné především podrobnosti a zajímavosti o životě a dílech vybraných slavných umělců. III. běh kurzu od 14.1.2020 Informace zde.

ART-WE.CZ

Kupte si obraz Vašich snů v naší inernetové galerii!

V naší kanceláři je možné použit platební kartuPřijímáme i tyto platební poukázky a karty:

Sodexo, Le cheque dejeuner (unišek+, unišek, dárkový kupón cadhoc), Benefit plus, Edenred, Ticket Multi, Ticket Sport a Kultura, Ticket Academica.

Přihlašte se k odběru novinek. Kontaktujte nás!


Kontaktujte nás!

 • Email: 
  info@cestyzaumenim.cz

  Napište nám a my Vám odpovíme jak nejrychleji to bude možné. Na víkendové emaily odpovídáme následující pracovní den. 
 • Tel.: 
  606 136 297
  Na telefonu jsme pro Vás k dispozici každý pracovní den od 9:00 do 17:00 hod. Pokud se nám náhodou nemůžete dovolat nezoufejte, zavoláme Vám zpátky :)
 • Adresa kanceláře:
  Politických vězňů 911/8,
  Praha 1,  5. patro, č. dveří 602. 

  V kanceláři jsme pro Vás k dispozici pondělí - pátek od 12:00 do 17:00 hod. 
  Vaší návštěvu prosím předem ohlaste emailem či telefonicky. 
  Děkujeme Vám.

Ochrana osobních údajů